Průjezd Švýcarskem

Vraní budíček

Neděle, 3. den: Ráno nás budí nějaké ťukání a tahání za stan. Opatrně a potichu odhrnujeme plachtu stanu a ona to vrána. Asi není na stan moc zvyklá, když nám do něj klove. No, není divu, okolo jsou samé karavany a jen dva stany, my a jedni Holanďani (2 kluci). Němci jsou příjemní, usmívají se, i do hovoru se dají. Ke švýcarským hranicím máme 70 km, přejezd u městečka Koblenz. V půli cesty v Německém Stühlingenu přece jenom ještě jednou dobíráme benzín, zhruba 47,9 za litr.

Lac de Morat

Švýcarská dálniční známka

Švýcarskou dálniční známku v ČR nelze koupit, prý ji seženeme hned za hranicemi na každé benzínce. Stavíme na první z nich asi 300 m za hranicemi. Angličtina nefunguje, ani lámaná němčina s pomocí slovníku. Paní dělá, že nám nerozumí, prý neví nebo nemají. Venku se ptáme jednoho pána, ťukáme na známku na okně auta, stejně jsme nepochodili. Dálnice začíná za rožkem, tak padá rozhodnutí – Švýcarskem po okrskách. Nemáme ani jeden švýcarský frank, tak snad nic platit nebudeme, maximálně kartou.

Saint-Saphorin

Jezero Lac de Morat

Je po poledni, po pravé straně vidíme nádherná jezera. Na 275. km sjíždíme k nejbližšímu úzkou cestou poobědvat. Je tu malé klidné parkoviště, kráčíme podél kolejí a vlakového nádraží k úžasnému jezeru Lac de Morat. Nádherné výhledy i lodě, plno druhů ptáků, nejvíce labutě, černé kačky s bílými zobáky, potápky a různí malí ptáčci. Jeden skáče kolem mola po listech blatouchů tam a zpět. Maminka malé potápky je pod vodou dlouho, malá panikaří a mamce pořádně nadává.

Lac de Morat

Ženevské jezero

Jezera nekončí, blížíme se k Francii. Na 262. km v Puidoux Sans-la-Ville nacházíme dobrou cenu za benzín 42,50/litr, milé překvapení. Platíme kartou, švýcarský frank tak vychází na 23 Kč. Stačí nám jen 1/3 malé nádrže naší Felicie. Po 10 km projíždíme městečky podél Ženevského jezera (Lac Léman = Lac de Genève). Nejedeme po dálnici, tak máme jezero po pravé straně. Zastavujeme kvůli focení u cesty nad Saint-Saphorin. Okolo vinice a pod námi jezero. Trošku kape a smráká se.

Ženevské jezero

Stále kruháč

295. km, přejíždíme hranice do Francie v Saint-Gingolph. Pokračujeme kolem jezera, cesty v městečkách jsou úzké. Švýcarskem jsme jeli dost pomalu. Většina vesnic přechází souvisle do další vesnice, všude je strašlivě semaforů a sám kruháč, kruháč, kruháč, …. (stovky, nebo tisíce?). Marek jako řidič měl kruhové noční můry ještě pár nocí. Navíc nikde není záchod, všude jen soukromý pozemek. Ale i tak byla cesta lepší než dálnice, viděli jsme plno krás, které by nás jinak minuly.

Chardonne

První kemp ve Francii

Jsme hodně unavení, venku je tma a Tom vzadu usnul. Vezmeme první kemp, na který narazíme. Konečně, 367. km Camping la Grango an Fréne Caravaning. Kemp je dost drahý, navíc paní neumí anglicky (nebo spíš nechce mluvit) a není moc příjemná. WC a sprchy jsou společné, naštěstí uzavíratelné, i když někdy zůstává dole velký otvor. Použít se dají i sprchy ve volném prostoru. Tak to je ve většině kempech Francie.

Camping la Grango an Fréne Caravaning

Kroupy

Zase hrozně lije a dokonce padají kroupy, tak se schováváme v autě a věříme, že auto přežije. Průtrž se střídá s menším deštíkem a malými chvilkami neprší. Tak opět nějak stan postavíme i uvaříme. Pohled na protější hory skýtá nádherný pohled. Mraky a mlha mezi dešti tvoří bílé pásy, které hory různě překrývají.

Kroupy
Rozpočet na den (při 1 € ≈ 28 Kč):

Ujeto: 367 km
Benzín celkem: 27,58 l ≈ 1 256
Kemp: 660

Z Engenu (Německo) do Camping la Grango an Fréne Caravaning

Pro interaktivní mapu tohoto dne na Google klikněte ZDE. 

Fotogalerie pro Německo a Švýcarsko je TADY.

Předchozí stránka Následující stránka
error: Obsah je chráněn!!