Col Fromage, Queyras

Narozeninový den

Úterý, 5. den: Tom má narozeniny, vezeme i dárky jako překvapení. Výjimečně se stavíme letos u moře, tak se bude hodit šnorchl a brýle. Na volné cestovní večery jsme mu vyrobili hru ve stylu Dračího doupěte, má ji rád. Od jedné paní učitelky z Brna dostává čokoládu, viděla nás oslavovat, velice hodná paní.

Louky za Chateau-Ville-Vieille

Svobodná turistika

Chceme se podívat po okolí Chateau-Ville-Vieille. Líbí se nám túra na Col Fromage do 2320 m n. m., dlouhá 19-20 km. Vyrážíme hned po snídani, ať v horách nezatmíme. Budík není třeba, stačí zima ve stanu. Pořád jsme na tom lépe než lidé s cestovkou, mají vše přesně nalajnované. Brzy vstát, honem, honem, odjezd autobusem, přesně stanovený čas na přechod a večer návrat. Cítíme se volní, svobodní.

Skály u Col Fromage

Aktivně i s rodinou

Za vsí vede cesta za řekou značená jako GR5. Na řeku je krásný pohled. Sportovní vyžití pro všechny, vyšší turistika, cykloturistika po cestách, i možnost půjčit si rafty a vše k tomu. Dokonce na skále nad řekou je jednoduchá ferrata pro začátečníky i pro děti, půjčují samozřejmě také výzbroj. Na těžší ferraty se musí jít kousek dál. Nás čeká jen pěší trasa s převýšení 1000 m.

Le Guil u Chateau-Ville-Vieille

Cesta po lukách

Většina cesty vede přes louky. Všude jsou krásné květiny a plno motýlů. Půda je místy dost mokrá, někde přeskakujeme i potůčky. Krávy se tu pasou volně, pořád nás sledují. Je jich tu plno, Tom říká, „co metr, to kravinec“. Ale tak hrozné to není, navíc jsou krásně čisté. Rozcestí ukazuje jiné směry, než potřebujeme, někam dojdeme. Míjíme zajímavé skály různých barev. V dáli ční něco nahoře, přibližujeme to foťákem. Stojí velký dům na velké skále, zajímavé.

Krávy pozorovatelky

Pod Col Fromage

Na Col Fromage nedojdeme, končíme kousek od něj ve 2300 m n. m., začíná se mračit, sem tam sprchne a připozdívá se. Vychutnáváme si nádherné vyhlídky. Nacházíme křemenné a velké, asi solné kameny, zkoušíme to na jazyku, jsou opravdu slané. Pohoří Queyras je přezdíváno Malý Tibet, oprávněně, je to překrásná horská idylka. Cestou dolů potkáváme slečnu s velkými huňatými psy a jedním oslíkem, jsou velice přítulní.

Col Fromage

Podivné setkání

V údolí se proti nám vynořuje skupina lidí. Z dálky vypadají normálně, ale blíž zjišťujeme, že jsou nazí. Mají jen turistické boty a ponožky, někteří navíc klobouk a hůl. Asi by jim nenastydla hlava. V kempu večeře, povykládat a do hajan. Parádní je, že nemusíme balit nebo stavět stan. Mraky nás dohnaly a více zčernaly. Opět nás čeká noční průtrž, naštěstí stan drží.

Dům na skále
Rozpočet na den (při 1 € ≈ 28 Kč):

Ujeto: 0 km
Túra: 18 km
Kemp: 339

Col Fromage túra – mapa

Pro interaktivní mapu této túry na Google klikněte ZDE.

Col Fromage túra – převýšení

Fotogalerie pro Německo a Švýcarsko je TADY.

Kraťoučké video z cesty na Col Fromage na kliknutí.

Předchozí stránka Následující stránka

error: Obsah je chráněn!!